362234. BENJAMIN STRASSER. olja på duk, signerad, 1927.
Strasser Benjamin, ”FLICKA”, olja på duk, signerad, 1927. Enligt dokumenten, pojken Inge Giebe (f. Holzach).
Mått: 90 x 76 cm (höjd x bredd)
Benjamin Strasser (21 juni 1888 - 18 september 1955) var en österrikisk målare och grafiker.
Han var tvungen att fly från nationalsocialisterna via Schweiz till England. Han emigrerade slutligen till USA 1953.
Litteratur:
Hans Vollmer (red.): Allmänt lexikon av 1900-talets bildkonstnärer. Seemann, Leipzig 1962, volym 6, s. 435f.
Mycket bra tillstånd av bevarande. Specialmålning från omkring 1927 - en samtida återspegling av tysk historia.
Liten repa uppe till vänster.
Litteratur:
Liten repa uppe till vänster.