BENJAMIN STRASSER. olja på duk, signerad, 1927.

362234. BENJAMIN STRASSER. olja på duk, signerad, 1927.

Strasser Benjamin, ”FLICKA”, olja på duk, signerad, 1927. Enligt dokumenten, pojken Inge Giebe (f. Holzach).

Mått: 90 x 76 cm (höjd x bredd)

Benjamin Strasser (21 juni 1888 - 18 september 1955) var en österrikisk målare och grafiker.
Han var tvungen att fly från nationalsocialisterna via Schweiz till England. Han emigrerade slutligen till USA 1953.

Litteratur:
Hans Vollmer (red.): Allmänt lexikon av 1900-talets bildkonstnärer. Seemann, Leipzig 1962, volym 6, s. 435f.

Mycket bra tillstånd av bevarande. Specialmålning från omkring 1927 - en samtida återspegling av tysk historia.
Liten repa uppe till vänster.

Gör en kostnadsfri värdering!

Litteratur:

Liten repa uppe till vänster.

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 5 367