MATSERVIS, 50 delar, "Greta", Rörstrand, tidigt 1900-tal.
361404. MATSERVIS, 50 delar, "Greta", Rörstrand, tidigt 1900-tal.
20 st tallrikar 23,5 cm
12 st djupa tallrikar 12,5 cm
8 st assietter, 17,5 cm
8 st uppläggningssfat, 34, 28,23,29,27,25,22 cm
1 st terrin med lock, längd 33 cm, höjd 20 cm.
Åldersslitage missfärgningar, krackelyr, enstaka smärre nagg kan förekomma.
20 st tallrikar 23,5 cm
12 st djupa tallrikar 12,5 cm
8 st assietter, 17,5 cm