KÖNIGLICHE PORZELLANMANUFAKTUR BERLIN, KPM. Visa mugg, Husmålning, mitten av 1800-talet 1800-talet.

361081. KÖNIGLICHE PORZELLANMANUFAKTUR BERLIN, KPM. Visa mugg, Husmålning, mitten av 1800-talet 1800-talet.

vitt porslin delvis förgyllt, fat med bred flagga, detta glaserat med rosdekor, koppen med fin målning på glasyr, skildring av ett par på hästryggen vid en sjö, fat diameter 15 cm, kopphöjd 7,2 cm, guldglasyr under botten daterad ”1858".

gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

gott skick.

Daniel Meyer Antiquitäten und Auktionen
Antal besök: 821