361068. RÖDLACKBURK, Kina, 1700-talets stil.
stor röd lack tenn, porslin, 1. 20:e halvlek 1800-talet
kopia, röd lackbox i pillerform, baserad på en modell av Ming-dynastin, drakmotiv i locket, Cinese 4-karaktärsmärke och kinesiskt 6-karaktärsmärke i botten (imponerande Kang-Hsi-märke), höjd 6,5 cm, diameter 15,5 cm.