Målad text: "S.H.J. 1837 J.S.D.". 3 lådor + pardörrar, utan lås. Ommålat utvändigt på 1900-talet. Höjd 199 cm. Bredd 116 cm. Djup 53 cm.
Slitage. Lite maskäten baksidan.