GRETA MAGNUSSON GROSSMAN. Bord med glasskiva, belysning undertill, 1940-tal, Nybrofabriken Fröseke.

360599. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN. Bord med glasskiva, belysning undertill, 1940-tal, Nybrofabriken Fröseke.

Glasskivan med fiskdekor, tre fiskar. Tre ben med hyllplan.
Designer Greta Magnusson Grossman (1906-1999).
Bordet saknar fabrikatmärke.
Diameter 79,5 cm.
Höjd 58,5 cm.
Ojordad elsladd.
Fungerande lampa.
Glasskivans tjocklek 2,5 cm.

Slitage på trädelen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bordet saknar fabrikatmärke.
Diameter 79,5 cm.
Höjd 58,5 cm.
Ojordad elsladd.
Fungerande lampa.
Glasskivans tjocklek 2,5 cm.

Slitage på trädelen.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 4 582