MATPORSLIN, 8 delar, Rörstrand, Gustavsberg, 1800/1900-tal.

360179. MATPORSLIN, 8 delar, Rörstrand, Gustavsberg, 1800/1900-tal.

3 st mattallrikar, "Lila fasan", diameter 24 cm, Gustavsberg
3 st djupa tallrikar, "Lila fasan", diameter 22,5 cm, Rörstrand
1 st uppläggningsfat, "Lila fasan", längd 33 cm, bredd 24 cm
1 st Terrin med lock , höjd 22 cm, 21 cm diameter, Gustafsberg 1895, "Carrera", Gustavsberg.

Åldersslitage, terrinen är sprucken och lagad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 943