SERVISDELAR, ca 10 delar, kompaniporslin, Kina, 1700/1800-tal.

359698. SERVISDELAR, ca 10 delar, kompaniporslin, Kina, 1700/1800-tal.

Grön och guldfärgad dekor av växter.
Tekanna med lock, total höjd ca 15,5 cm.
1 skålfat, diameter ca 20 cm.
1 skålfat, diameter ca 15,5 cm.
3 skålfat, diameter ca 15,5 cm.
4 koppar med 6 fat. Kopp diameter ca 8,5 höjd ca 4,5 cm. Fat diameter ca 14 cm.

Slitage, sprickor, nagg.
Tekanna med avslagen pip, lagningar, nagg och sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 skålfat, diameter ca 20 cm.

Slitage, sprickor, nagg.

Antal besök: 1 098