SAMLING ALLMOGE M M, 6 föremål, 18/1900-tal.

359330. SAMLING ALLMOGE M M, 6 föremål, 18/1900-tal.

2 ostformar, mönster i karvsnitt; 22 x 21, Höjd 14 cm resp 20,5 x 19,5, Höjd 10,5 cm.
1 griffeltavla "Karl Johan Pettersson, 23/9 1897, Gröndal"; Längd 30,5, Bredd 22,5 cm.
1 krokbräda i bemålat trä; Längd 45 cm.
1 gulglaserat lerkrus "Forsberg, Vimmerby"; Höjd 16 cm.
1 dekorerad träbricka (monogram AHW?) med svarvade handtag i mässingsfästen; Längd 43, Bredd 29, Höjd 5 cm.

Bruks- och åldersslitage.
Ostformarna; den större med spricka i ena sidostycket (spikar förekommer) samt angrepp av trämask, den mindre med smärre angrepp av trämask samt liten materialförlust i sidostycke/botten.
Griffeltavlan med sprickor.
Brickan senare omlackerad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruks- och åldersslitage.
Griffeltavlan med sprickor.
Brickan senare omlackerad.

Antal besök: 1 341