359295. MATSERVIS, ca 51 delar, Wilhelm Kåge, "Hagtorn", Gustafsberg, porslin, 1900-talets första hälft.
Dekor i form av blomster. Förgyllda kanter.
12 flata tallrikar.
11 + 7 djupa tallrikar.
10 fat.
6 uppläggningsfat.
2 uppläggningsskålar.
1 såsskål på fot.
1 terrin med lock.
1 tillbringare.
Bruksslitage, krackeleringar, missfärgningar, ej genomgånget.