SKRIVSKÅP, barock, Sverige, 1700-tal.

35890. SKRIVSKÅP, barock, Sverige, 1700-tal.

Fanerat i ek, inläggningar med ljust och svärtat trä i form av stjärnor och rektanglar, skåpet inrett med hyllor och bestickshållare, inrede bakom klaffen med tretton lådor och fack. Längd 116, bredd 54, höjd 218 cm.

Slitage, smärre skador, maskstunget, senare förstärkningar och möjliga kompletteringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 837