GUSTAF BRUSEWITZ. Gustav Adolf ritar av Göteborg. Olja på duk. Signerad och daterad G. Brusewitz 1895.
35873. GUSTAF BRUSEWITZ. Gustav Adolf ritar av Göteborg. Olja på duk. Signerad och daterad G. Brusewitz 1895.
100 x 125 cm. Påskrift a tergo: "Hvar Kon: Gustaf Adolph färdades skulle Knut Görans: Ulfsparre följa honom. Då konungen på sadelknappen afritade Göteborg, höll Knut hästen i betslet." Ströms beskr. om Wädtle härad 1758.