"A.Larsson", Zittra-Fabriken, Finspong.
Enligt etikett såld genom A Th Larssons Musikaffär, Norrköping.
Stämnyckel medföljer.
Originaltransportväska i trä med schablonmålad dekor.
Cittrans mått: Längd 49, Bredd 37, Höjd 7,5 cm.
Transportväskans mått: Längd 51, Bredd 39, Höjd 9 cm.
Ålders- och bruksslitage.
Torrspricka finnes.
Transportväskan med skador och färgbortfall.
Nycklar saknas.