SALONGSBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

357302. SALONGSBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Fanerad i valnötsrot och mahogny, förgyllda beslag av mässing, 4 lådor i sarg, draghandtag i form av lejonmaskaroner, diameter 74, höjd 74 cm. Påskrift insida av bord.

Fanerskador, undersida maskstunget, mässingslister saknas ställvis.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 066