SALONGSBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
357302. SALONGSBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad i valnötsrot och mahogny, förgyllda beslag av mässing, 4 lådor i sarg, draghandtag i form av lejonmaskaroner, diameter 74, höjd 74 cm. Påskrift insida av bord.