EMPIRE LJUSSTAKE, brons och skiffer över kalksten, 1800-tal 1800-talet.
357250. EMPIRE LJUSSTAKE, brons och skiffer över kalksten, 1800-tal 1800-talet.
Ljusstakar, ett par, empirestil, 1800-tal, förgyllda och patinerade.
Underdel: svart skiffer över kalksten, var och en med 5 armar. Fyra förgyllda tassfötter vardera.
Mått: 53 cm hög, 23 cm diameter.
Gott skick. Delvis guldplätering avlägsnas i det nedre området. Handtag fast vid en ljusstake.