KISTA, med beslag, allmoge, 1700/1800-tal.

357107. KISTA, med beslag, allmoge, 1700/1800-tal.

Kista, invändigt daterad 1818, originalmålad, har käftlås
Längd 85,5, bredd 50, höjd 48 cm.

Läddikan saknas, låset sönderrostat, sprickor, träbortfall på lockets bakre del.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 109