BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire.

35700. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire.

Brännförgylld brons, urhus flankerad av en amorin med blomma, konsol med dekor av Karon som färdas i båt över floden Styx. Urverk märkt 9/9 1819. Höjd 28 cm.

Urhuslucka saknas, komletterad, smärre skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 430