356508. HALSBAND, silver med bergskristall, Kultaseppä Salovaara, Åbo, 1973, totalvikt 14,90 gram.
Kedjans längd 51 cm.
Smyckets diameter 3,3 cm.
Kristallens diameter ca 19 cm.
Stämplad med Isbjörn, 925 (92,5% silver), Å (Åbo), U7 (1973).
Bruksslitage.