356351. KAFFEKANNOR, 2 st, varav en från Nils Peter Linderberg, Sundswall, mässing/kromad metall, 18/1900-tal.
Med trähandtag. Den kromade märkt S:B, 1/2 K. Den av mässing märkt 3/8 K, N.P. Linderberg, Sundswall.
Höjd inklusive lock 19 -20 cm.
Bruksslitage, fläckar/beläggning, skada på ett trähandtag, den av kromad metall med inristade siffror undertill.