SABEL, svensk, 1700-tal.

356316. SABEL, svensk, 1700-tal.

Fäste snarlikt sjöofficersabel 1770-90. P-stämplad klinga. Längd 71,5, klingans längd 59 cm.

Slitage, skada på fästbygel. Renoverad och kompletterad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 348