GRAVFIGUR i terrakotta, sen Ming-dynasti, (1368-1644), Kina.

356272. GRAVFIGUR i terrakotta, sen Ming-dynasti, (1368-1644), Kina.

Terrakotta-figur i form av stående man med instrument,
delvis glaserad och bemålad i grönt, gult, svart och rött.
Höjd 24,5 cm.

Åldersrelaterat slitage, nagg på bröstet möjligen senare.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 24,5 cm.

Antal besök: 897