AXEL FRIDELL. "Mårbacka och Övralid" Med Axel Fridells originallitografi av Selma Lagerlöf.

354595. AXEL FRIDELL. "Mårbacka och Övralid" Med Axel Fridells originallitografi av Selma Lagerlöf.

Minnen av Selma Lagerlöf och Verner von Heidenstam av 40 författare under redaktion av Sven Thulin. Tryckt för Fritzes Kungl. Hovbokhandel 1940 i Uppsala. 542 sidor. Helt skinnband. Pärmar med förgylla ramar. Inre denteller. Omslag medbundna. Helt guldsnitt. Pappkassett. Nr. 5 av 300 numrerade exemplar. Med 129 illustrationer i texten, 4 planschsidor och en facsimile bilaga. Bibliofilupplaga, försedd med Axel Fridells originaletsning av Selma Lagerlöf.

Axel Fridell (1894–1935)

Gör en kostnadsfri värdering!

Axel Fridell (1894–1935)

Antal besök: 2 083