Printed for Editalia - Edizioni D´Italia - Rome - September 1972. 242, (1) sid. med text och reproducerade gravyrer tryckta på tjockt handgjort papper. Skinnband med fyra upphöjda bind, rik ryggförgyllning, frampärmen överdragen med kopparplåt med den florentinska liljan i relief. Nr 999 av en numrerad upplaga av 1949 ex. Linnekassett med illustrerade pärmar. 40,5 x 33,5 cm.
Gott skick.
Gott skick.