HÄNGE, guld, troligen Hellenistisk, ca 200-100-tal f.Kr.

354159. HÄNGE, guld, troligen Hellenistisk, ca 200-100-tal f.Kr.

Hänge i form av porträtt, repoussearbete, möjligen av Afrodite med Eros på sin axel.
Uppskattningsvis kring 20k guld.
Höjd ca 2,7 mm.
Vikt ca 2,6 gram.

Slitage, skador, bucklor. Delvis fylld.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 2,7 mm.
Vikt ca 2,6 gram.

Antal besök: 1 709