FAT, tenn, Paulus Öham dy (verksam 1634-71), Nürnberg.

353747. FAT, tenn, Paulus Öham dy (verksam 1634-71), Nürnberg.

Med dekor i relief av ryttare. Föreställande Gustav II Adolf i centrum med Nürnberg, runt om sex ryttare bland annat; Axel Oxenstierna, Johan Georg, Herzog Bernhard zu Sachsen Weimar. Diameter ca 20 cm

Proveniens enligt bifogad dokument; "Tallriken inköpt i Pörtschach i södra Österrike år 1955. Har ursprungligen tillhört adelsfamilj i Voralberg på gränsen mellan Österrike och Schweiz".

Slitage, lagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, lagningar.

Antal besök: 2 581