Med dekor i relief av ryttare. Föreställande Gustav II Adolf i centrum med Nürnberg, runt om sex ryttare bland annat; Axel Oxenstierna, Johan Georg, Herzog Bernhard zu Sachsen Weimar. Diameter ca 20 cm
Proveniens enligt bifogad dokument; "Tallriken inköpt i Pörtschach i södra Österrike år 1955. Har ursprungligen tillhört adelsfamilj i Voralberg på gränsen mellan Österrike och Schweiz".
Slitage, lagningar.
Slitage, lagningar.