353567. KARMSTOL, Svenskt Tenn AB, Strandvägen 5A, Stockholm, skinn/trä, 1900-tal.
Fast stoppad och nitad klädsel. Kopplad benställning. Brickmärkt.
Sitthöjd 44 cm.
Rygghöjd 88 cm.
Bruksslitage, fläckar, klädsel med hårt slitage samt smärre skador, sliten stoppning, ett armlä lär limmas.