353195. HENRI MATISSE (1869-1954). "Nu assis dans un fauteuil au décor fleuri". Litografi. Utförd 1924.
Signerad och numrerad Henri Matisse 114/250. Bildyta 48 x 32 cm, bladstorlek 55,5 x 39 cm.
Litteratur
Duthuit 445.
6 cm lång reva med lagning i nedre kant, fläckar, ojämna kanter efter beskärning, vågigt papper.