FRANZ SCHEUERLE, PFORZHEIM GERMANY. DESIGNER ARMBAND MED KANADENSISKA JADE. signerad.
352492. FRANZ SCHEUERLE, PFORZHEIM GERMANY. DESIGNER ARMBAND MED KANADENSISKA JADE. signerad.
Det eleganta armbandet är tillverkat i 925 silver och signerat för Franz Scheuerle Pforzheim, en designerdesign från 1960-talet.
Den har ett ovalt tvärsnitt och är utrustat med ett gångjärn för öppning.
Displaysidan är inställd med en oval skoggrön polerad jade cabochon gjord av den bästa kanadensiska jade.
Inre mått längd x bredd 5,8 cm x 5 cm, jade cabochon 10 x 8 mm,
Vikt 15,0 gram.
Vikt 15,0 gram.