SIGILL, ett par, sten. Kina, 1800-tal.

352328. SIGILL, ett par, sten. Kina, 1800-tal.

Dekor av drakar. Höjd 16 centimeter.

Proveniens: Familjen Thulin i Stockholm och senare Göteborg. Vissa föremål fanns i hemmet i Stockholm redan under 1800-talet då nuvarande ägarnas farfars far, Carl Gustaf Thulin (1845-1918) samlade på asiatiska antikviteter. Han var delägare till rederiet Nordström & Thulin. Farfar hette John Daniel Thulin och var gift med Elsa (född Sachs). Det är Elsa vi ser på bilderna i fotoalbumet. Bilderna visar hemmet på Bellmansgatan i Stockholm under 1940-talet. De flesta föremål är gåvor eller inköpta under resor i Asien under sent 1800-tal och fram i 1900-talet, främst i Kina.

Lagning på ett sigill samt flertalet nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 249