Ruyi-stav av polerat trä med skurna arkaiska skrivtecken samt med skulpterade vita semitranslucenta nefritplaketter med figurala motiv föreställande elefant samt fohund. Vidhängande silkestofs. Plaketterna möjligen av äldre tillverkning. Längd 54 cm.
Proveniens: Familjen Thulin i Stockholm och senare Göteborg. Vissa föremål fanns i hemmet i Stockholm redan under 1800-talet då nuvarande ägarnas farfars far, Carl Gustaf Thulin (1845-1918) samlade på asiatiska antikviteter. Han var delägare till rederiet Nordström & Thulin. Farfar hette John Daniel Thulin och var gift med Elsa (född Sachs). Det är Elsa vi ser på bilderna i fotoalbumet. Bilderna visar hemmet på Bellmansgatan i Stockholm under 1940-talet. De flesta föremål är gåvor eller inköpta under resor i Asien under sent 1800-tal och fram i 1900-talet, främst i Kina.
Flertalet skador. Mittplaketten något lös.