Semi-antik Gashgai, Persisk nomad-matta, 1900-talets första hälft, tre trappformade medaljonger dekorerad med blomornament, mörkt bakgrund övermönstrad med stiliserade djurmotiv, livsträd, akantus samt lyckosymboler.
Slitage.
Slitage.