MATTA, SEMI-ANTIK GASHGAI, 406 x 193 cm.

351796. MATTA, SEMI-ANTIK GASHGAI, 406 x 193 cm.

Semi-antik Gashgai, Persisk nomad-matta, 1900-talets första hälft, tre trappformade medaljonger dekorerad med blomornament, mörkt bakgrund övermönstrad med stiliserade djurmotiv, livsträd, akantus samt lyckosymboler.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Antal besök: 1 219