SERVISDELAR, 28 delar, porslin, "Wexiö", Gustafsberg, tidigt 1900-tal.
351664. SERVISDELAR, 28 delar, porslin, "Wexiö", Gustafsberg, tidigt 1900-tal.
1 terrin m. lock, längd ca 24 cm
1 kanna, höjd ca 20 cm
5 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm
5 tallrikar, diameter 24 cm
6 assietter, diameter 16 cm
7 assietter, diameter 18,5 cm
1 serveringsfat, ca 15,5 x 22 cm
1 serveringsskål, ca 22 x 15 cm
1 serveringsskål, ca 27 x 19 cm.
Slitage, krackeleringar, ca 8 delar med nagg. Enstaka delar med möjliga sprickor.
1 kanna, höjd ca 20 cm
5 tallrikar, diameter 24 cm
6 assietter, diameter 16 cm
7 assietter, diameter 18,5 cm