BÖCKER, 2 volymer, "Historia Om Grönland" Del 1-2, David Cranz, Stockholm, Johan Georg Lange, 1769.
351547. BÖCKER, 2 volymer, "Historia Om Grönland" Del 1-2, David Cranz, Stockholm, Johan Georg Lange, 1769.
Volym 1. Historia om Grönland Deruti Landet och dess Inbyggare ec. I synnerhet Evangeliska Brödra-Församlingens där warande Mission, och Dess Förrättningar i Ny-Herrhult och Lichetnfels, beskrifwas af DAVID CRANZ på Tyska författad men dess märkvärdiga Innehåll på Svenska öfwersatt, samt med 8 kopparstycken och fullständigt Register försedd. Förra Delen, Om Landet, Inbyggarne och Missionerne, intil År 1740. Med 2 utvikbara kartor samt 5 utvikbara planscher.
Volym 2. Grönländska Historiens Senare Del, Om Brödra-Församlingens Missioner Från 1740 års början til 1762 års slut.
Med 1 utvikbar plansch.
Stockholm, Tryckt och upplagd af Johan Georg Lange År 1769.
Slitage, skador, fläckar. Planscher med skador. Namnteckningar. Del 1 med exlibris. Ej fullständigt genomgångna.
Med 1 utvikbar plansch.