BREVKORT, från Nobelpristagaren Hermann Hesse, enligt uppgift kondoleans till Alice Berends dotter Charlotta, April 1938.

350680. BREVKORT, från Nobelpristagaren Hermann Hesse, enligt uppgift kondoleans till Alice Berends dotter Charlotta, April 1938.

Hermann Hesse (1877-1962), tysk författare, Nobelpriset i litteratur 1946.
Alice Berend (1875-1938), tysk författare.
Medföljer häfte."Die Reuerscheinungen aus dem Bermann-Fischer verlag, Wien, 1936".

Slitage, veck, fläckar. Smärre kantskador på häfte.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 144