KARTA , "Sveciae Regnum", Giovanni Botero, ca 1596/97.

350663. KARTA , "Sveciae Regnum", Giovanni Botero, ca 1596/97.

Karta över Skandinavien och delar av Ryssland, från "Kronn und Aussbundt aller Weigweiser" publiserad av Andre Lambert. Denna version med tysk text a tergo med information om distanser mellan olika städer.

Tryckmått ca 15,5 x 19 cm.
Totalt mått ca 37,5 x 26,5 cm.

Enligt uppgift REF: William B Ginsberg "Printed Maps of Scandinavia & The Artic 1482-1601", entry 36, KRO 1.

Med blyerts skrivet a tergo "Andre Lambert 1596"
Slitage, skador, fläckar. Vikt, för montage i bokform, äldre renovering i form av förstärkning vid montage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tryckmått ca 15,5 x 19 cm.

Antal besök: 2 478