HYLLSYSTEM, "String", design Nils Strinning, 1900-talets andra hälft.
349830. HYLLSYSTEM, "String", design Nils Strinning, 1900-talets andra hälft.
Bestående av bla 12 hyllplan, 6 gavlar samt 9 sektioner (bla vitrindel, lådsektioner, skåpsektioner mm), 2 tidningshyllor. Gavlarnas höjd 218 cm. Hyllplan 78 x 20 cm. Sektionernas längd 78 cm
Delvis etikettmärkt.
Slitage, repor och fanérskador, Enstaka beslag saknas.
Delvis etikettmärkt.