348931. DESIGNER HALSBAND BRONS Finland 1970-tal.
Halsband av förgylld brons. Den runda mittsektionen är genombruten med texturerade stänger och polerade kulor samt tredubbla fack i polerad yta, 14-sträng tofs upphängd i botten.
På en guldpläterad kätting med fjäder ring spänne. Baksidan har ett lödat kännetecken med bokstäverna ”Finland”.
Total längd 68 cm, skivmått 4.5 x 4.7 cm, tofsens längd 5.5 cm
En extravagant design från 1970-talet, som föreslår handskriften av Timo Sarpaneva eller Jourma Laine.