348899. TANZANITE RING solid version silver guldpläterad.
Stor, solidt utformad damring, en klassisk designerdesign av Harry Ivens, även signerad.
Tillverkade i 925 silver och högkvalitativt gult guld 585 = 14 karat guldpläterade.
Rektangulärt ringhuvud set med en 9ct oval tanzanit cabochon i bästa AAA-kvalitet.
ringbandets innerdiameter 18,1 mm = ringstorlek 57
Tanzanit dimensioner 14 x 10 mm = 9 ct
Vikt 7,40 gram.
mycket välbevarade, välskötta smycken i högkvalitativ design.
Vikt 7,40 gram.