347755. FAT OCH TERRIN, tenn, 2 delar, 1800-1900-tal.
Fat, diameter 33,5 cm, signerat Weerenrath, Lund. 1800-tal
Terrin, höjd 11 cm, diameter cirka 22 cm utan handtag.
Fat med mycket hårt bruksslitage, bucklor och kantsprickor
Terrin med hårt bruksslitage, båda handtagen lagade.