16 st assietter, diameter 17 cm 21 st, fat, diameter 12,5 cm 16 st koppar, höjd 4,5 cm, diameter 8,5 cm kanna, höjd 20 cm gräddkanna höjd 8 cm.
nagg på kannans pip, bruksslitage.