347060. SERVISDELAR, 21 delar, "Irene", Marianne Wessman för Rörstrand, m m; 1900-talets andra hälft.
Rörstrand Irene:
3 uppläggningsskålar; Diam 17-20, Höjder 4-4,5 cm.
1 uppläggningsfat; Längd 25, Bredd 19, Höjd 4,5 cm.
1 karott; Längd 22, Bredd 17, Höjd 6 cm.
1 såssnipa; Höjd 8 cm.
1 smörask; Längd 16,5, Bredd 10,5, Höjd 7,5 cm.
Gefle Boj:
7 flata tallrikar; Diam 24 cm.
7 dljupa tallrikar: Diam 19 cm.
Bruksslitage.
Karotten med mindre spricka och nagg.