MARI SIMMULSON. Djurfiguriner 2 st, stengods. Upsala-Ekeby.

345405. MARI SIMMULSON. Djurfiguriner 2 st, stengods. Upsala-Ekeby.

Lejonunge i grönfläckig glasyr på vit botten. Höjd 10 cm, samt flodhästunge med brun glasyr. Lejonet märkt 43130/617. Båda stämplade UE Sweden samt märkta med Mari Simmulsons märke. Längd 12 cm.

Lejonet med glasyrnagg på örat.

Mari Simmulson (1911–2000)

Gör en kostnadsfri värdering!

Mari Simmulson (1911–2000)

Antal besök: 3 332