344434. SKRIVBORD, Louis XV-stil, Charles Cressent art.
Fanerat med jakaranda, delvis förgyllda bronsbeslag, hörnen med dekor av hermer, tre lådor, skinnklädd skiva med guldsnitt, höjd 78, bredd165 djup 85 cm.