ULLA WINBLAD-HJELMQUIST. Golvlampa, glaserat lergods med originalskärm. Alingsås keramik 1958-67.

344322. ULLA WINBLAD-HJELMQUIST. Golvlampa, glaserat lergods med originalskärm. Alingsås keramik 1958-67.

Polykrom dekor av kolibri och fjäril bland vita blommor. Signerad Ulla Winblad samt stämplad undersida. Mellan 1958-67. Höjd inklusive sockel 62, total höjd inkl lampskärm ca 140 cm.

Skärmen något blekt, bruksskick. Ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 180