Polykrom dekor av kolibri och fjäril bland vita blommor. Signerad Ulla Winblad samt stämplad undersida. Mellan 1958-67. Höjd inklusive sockel 62, total höjd inkl lampskärm ca 140 cm.
Skärmen något blekt, bruksskick. Ej funktionstestad.