CHIFFONJÉ OCH KARMSTOL, lövträ, emirestil, 1800-talets andra hälft.
344297. CHIFFONJÉ OCH KARMSTOL, lövträ, emirestil, 1800-talets andra hälft.
Chiffonjé, höjd 141 cm, bredd 108 cm, djup 52 cm
Stol, rygghöjd 90 cm.
Bruksslitage
Hårt slitage på klaffens nederkant och sargens ovankant under klaff
Mindre fanérskador
1 knopp saknas. En knopp sönder
Nyckel finns till klaff men ej till lådor.
Stol, rygghöjd 90 cm.
Bruksslitage
Mindre fanérskador