HENDERSON, CHARLES COOPER. ”Dra upp till un-skid”, färgakvatint, c.1843.

343971. HENDERSON, CHARLES COOPER. ”Dra upp till un-skid”, färgakvatint, c.1843.

Färg Aquatint, platta 3 (höger upp), Fores coaching minnen,
graverad av Henry A. Papprill (GRAVERAD AV H.Papprill/nedre främre höger), och av C.C. Henderson färgad (se nedre vänster fram).
Mitten: London: Publicerad januari (1st) 1874, av Mess.rs. Fores,41.Piccadilly
Titel: Dra upp till un-slid.

Mått (hela arket): 25 x 34 cm (höjd x bredd)
Mått i ram: 42 x 53 cm (höjd x bredd)

Charles Cooper Henderson (1803 - 1877) var en brittisk målare som huvudsakligen behandlade skildringen av hästar och vagnar. Många av Hendersons målningar var graverade av sig själv och andra, såsom Henry A. Papprill, John Harris och den berömda Samuel William Fores.
Serien med numrerade plattor I-VI: ”Byta hästar”, ”Okej”, ”Dra upp till Un-Skid”, ”Vakna upp”, ”The Olden Time”, ”The Night Team”, de första fem graverades av John Harris, den sjätte plattan av Henry A Papprill.
Storformat akvatintetsningar finns i den brittiska regeringen (Art Collection). Andra verk av honom finns i olika offentliga samlingar i Dublin och Storbritannien. Henderson begravdes på Kensal Green Cemetery, och han har ett minnesmärke vid St Nicholas Church i Shepperton.

Papprill
Henry A. Papprill föddes i Holborn, London. Han bodde på Wharton Street, Lloyd Square och London under stora delar av sitt liv. Hans arbete i USA klassificerade honom som en slags ”amerikansk gravör” men hans rykte fastställdes på grundval av hans arbete i England.
Han producerade en serie verk för Ackermann & Co från 1840 med början med fyra skivor ”The Jolly Squire” med verser, efter James Pollard.
Från 1867 graverade han för Samuel William Forres av Piccadilly.

Bra bevarande tillstånd (två veck i bladet på himlen och liten fläck av vatten). Inramad bakom glas. passepartout Klistermärke från Kunsthaus Fischinger på baksidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Titel: Dra upp till un-slid.

Papprill

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 3 287