34386. TAKLAMPA, Gunnar Asplund, Böhlmarks eller Atelje Lyktan, 1900-talets andra hälft, höjd enbart kupa ca 25 cm.
Vit glaskupa med stomme av grönpatinerad metall, upphängning med tre kedjor. Diameter ca 47 cm, kedjornas längd 105 cm.
Formgiven av Gunnar Asplunds inför Verkstadens utställning på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1920.
Ej funktionstestad, kupa med obetydliga kantnagg.