AUGUST-ALEXANDER WENDEHALS. Idyllisk bondgård från 1867 med en blommande trädgård.
342717. AUGUST-ALEXANDER WENDEHALS. Idyllisk bondgård från 1867 med en blommande trädgård.
Professor H.C. August-Alexander Wendehals (1934 Ossendorf - 2003 Ossendorf); olja på duk, pasty stil, signerad nedre högra, lämpligt inramad. Mått ca. Ram 105,5 x 95,5 cm, målning 100 x 90 cm.