342022. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kvinnoporträtt, olja på duk, bär signatur, 1900-talets första fjärdedel.
Porträtt av kvinna i svart klänning och spetsstola samt guldsmycken, oval, bär signatur. 79 x 65, ramad 92 x 79 cm.
Repor, krackelyrer, främst på den svarta färgen, retuscher.