JOHANN GEORG BERGMÜLLER. Hans art. Pojken leder kvinnan till åtalet.

341835. JOHANN GEORG BERGMÜLLER. Hans art. Pojken leder kvinnan till åtalet.

Johann Georg Bergmüller (15.04.1688 Türkheim - 30.03.1762 Augsburg); Olja på kartong, skildring av en scen som föreställer en anklagad kvinna med nakna bröst mellan, osignerad, inramad i en magnifik ram i stil med 1600-talet. Mått ca. Ram 51,5 x 56,5 cm, motiv 24 x 18,5 cm.

Måttliga tecken på ålder, små brister, eventuellt omskuren. Ram lite stötte.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 864